Miejsce na dyskusję
Drodzy uczniowie!
Poniżej będę wstawiał wpisy dotyczące tematyki naszych zajęć – różne ciekawostki, linki do dodatkowych materiałów (filmów, zdjęć, gier, itp.), przypomnienia. Pod każdym wpisem macie możliwość komentowania, zatem zachęcam was do aktywnego udzielania się – dzielenia się swoimi przemyśleniami na dany temat, podysłania swoich materiałów i ciekawostek. Osoby z najwiekszą aktywnością otrzymają dodatkową ocenę na koniec semestru, która może podnieść ostateczną ocenę z przedmiotu.
Gra – „Valiant Hearts: the Great War”
Dla osób, które chciałyby jeszcze lepiej poznać temat I wojny światowej i zrozumieć ówczesne realia, zachęcam do zapoznania się z grą komputerową „Valiant Heart: the Great War” z 2014 r. Wcielamy się w tej grze w różne postaci, których historie są wzorowane na autentycznych zachowanych listach. Mimo, że gra ma rysunkową, dwuwymiarową oprawę graficzną, która może nie specjalnie przekonywać, to zachęcam osoby zainteresowane tym tematem do zapoznania się z tą grą. Gra jest dostępna m.in. na platformie Ubisoft Connect.

Film dotyczący radzieckiego podboju kosmosu
Poniżej znajdziecie film, który stanowi uzupełnienie ostatniej lekcji o zimnej wojnie i wyścigu kosmicznym między USA a ZSRR. W filmie zostały omówione m.in. losy jedynego polskiego kosmonauty. Zachęcam Was do obejrzenia filmu (zwłaszcza, że nie jest długi – trwa ok. 24 min) i podzielenia się swoimi refleksjami.
Film: Kosmiczna propaganda ZSRR

Starożytny Egipt – ciekawostka
Czy wiesz, że… 100 lat temu odkryto grobowiec Tutanchamona?

4 listopada 1922 r. archeolog Howard Carter odkrył grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów w Egipcie.
Poszukiwania grobowca trwały od lat, a z każdym kolejnym sezonem nadzieja na jego odnalezienie malała. Dodatkowo rezultaty prac od roku 1919 były dość mizerne. Howard Carter jednak się nie poddawał i dalej starał się odkryć grobowiec za wszelką cenę.
Mijały kolejne miesiące pełne rozczarowania, ale grobowiec faraona dalej pozostawał nieodkryty. Z całego obszaru jaki Carter wyznaczył do przekopania, pozostał jeszcze tylko mały fragment, gdzie znajdowały się pozostałości antycznych baraków robotników.
Wówczas, po wielu latach mozolnych poszukiwań, do Cartera uśmiechnął się los. 4 listopada, po rozebraniu jednej z chat archeologowi ukazał się zarys stopnia schodów prowadzących w dół.
W ciągu kolejnych dni odkopano całe schody prowadzące w dół do zaginionego grobowca faraona, a także zapieczętowane wejście. Otwarcie grobowca nastąpiło 26 listopada 1922 r.
„Drżącymi rękami wybiłem mały otwór w górnym lewym rogu […] Przytknąłem świecę do otworu […] Początkowo nic nie widziałem. Świeca migotała, lecz po chwili w jej drżącym świetle zaczął dostrzegać niewyraźne zarysy przedmiotów. Z mroku wyłoniły się figury ludzi i postaci przedziwnych zwierząt. W blasku świecy wszędzie było złoto. […]
– Czy Pan coś widzi?!
– Tak, widzę rzeczy cudowne.„
Źródło: H. Carter, A. C. Mace, Odkrycie grobowca Tutanchamona, Wydawnictwo Amber 1997, s.131
Artykuł o zwyczajach żywieniowych starożytnych Rzymian
Jako uzupełnienie do ostatnich zajęć z historii starożytnego Rzymu, wszystkie osoby zainteresowane tą cywilizacją, zachęcam do zapoznania się z ciekawym artykułem na temat tego co jedli starożytni Rzymianie: artykuł.